پرینت

درباره شهر

on .

شهر شهباز باغ شهری است که باداشتن آب و هوايي سرد و کوهستانی،  شهری در بخش قره کهریز که واقع درشهرستان شازند از توابع استان مرکزی است. این شهر در شرق شازند و در جنوب اراک واقع گریده است. این شهر از الحاق دو روستای بازنه و هفته ۱۵۷۵۴۳۴با مساحت  و در سال ۱۳۹۱ تشکیل گردید.

جمعیت این شهر در حدود 9000 نفر جمعیت بوده‌است. ناحیه صنعتی شهید بابایی در شمال این شهر واقع گردیده‌است. این شهر از طرف شمال به اراک و از طرف شرق  به شازند و مهاجران و از طرف غرب به خمین و از طرف جنوب به ازنا محدود می باشد .شهر شهباز در فاصله 69 کیلومتری شرق شهر خمین و 40 کیلومتری  جنوب اراک  و 15  کیلومتری غرب شازند قرار دارد.

باغ های شهباز شهر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم نموده است که قسمت شرقی محله بازنه و قسمت غربی محله هفته می باشد، اقتصاد شهر بر پایه کشاورزی استواربوده و اکثریت مردم به شغل کشاورزی، پرورش دام و طیور و سنگکاری مشغول هستند.

باغ های زيبا گردو در شهر، خيابان هايي با درختان گردو، مزارع و باغات میوه ،كوچه باغ هاي زيبا منظره زیبای مرتفعترین قله استان یعنی کوه شهباز از زیبایی های این باغ شهر می باشد.

اهتمام و توجه و علاقه مردم شهباز به درختکاری و ایجاد فضای سبز، در طول زمان پدیدآور این باغ شهر شده است.

بوستان چما در کنار رودخانه پرآب که سرچشمه آن روستای امارت است و در میان باغات محله هفته واقع شده است در کنار منظره زیبای کوهستانی منطقه، از جاذبه هاي گردشگري اين شهر مي باشند.